FotoDi

Ochrona przed słońcem jest niezbędna nie tylko latem, gdy plażujemy czy wybieramy się na wakacje w ciepłe kraje. Także podczas zwykłego, codziennego życia warto zadbać o to, aby zabezpieczyć się przed szkodliwym promieniowaniem. Wpływa ono negatywnie na nasz organizm również wtedy, gdy z pozoru słońca nie ma na niebie i jest schowane za chmurami. Jednym ze sposobów skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem słońca sa ubrania UV.

Promienie słoneczne kojarzą nam się zwykle pozytywnie – dostarczają ciepła, tworzą piękną opaleniznę, poprawiają nastrój i korzystnie wpływają na cały nasz organizm. Wystarczy chociażby wspomnieć o tym, że to słońce pobudza nasz organizm do wytwarzania witaminy D3, która jest niezbędna do właściwego absorbowania wapnia z pożywienia i budowania mocnych zębów czy kości. Słońce w nadmiarze może jednak szkodzić i to dosyć poważnie. Wbrew pozorom, największym problemem wcale nie są oparzenia słoneczne czy udar cieplny.

Skutki nadmiernego opalania

Gdy przesadzamy z opalaniem i przebywaniem na słońcu, najgroźniejsze wcale nie są te efekty, które obserwujemy od razu. Oparzenia słoneczne, zaczerwieniona skóra, która później będzie schodziła z całego ciała, a także podwyższona temperatura – to efekty nadmiernego opalania, które zobaczymy już tego samego wieczoru. Jednak inne skutki nadmiaru promieniowania słonecznego wychodzą dopiero po latach. Należą do nich między innymi zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworów, fotodermatozy i inne choroby skóry, a także szybsze starzenie się, nie tylko skóry, ale również całego organizmu. Promieniowanie słoneczne powoduje bowiem zwiększenie aktywności wolnych rodników, które odpowiadają zarówno za powstawanie zmarszczek, jak i za starzenie się tkanek oraz narządów. Ochrona przed słońcem jest więc konieczna, jeśli chcemy zachować zdrowie i uchronić się przed groźnymi chorobami w bliższej i dalszej przyszłości.

Kosmetyki nie zawsze spełniają swoje zadanie

Najczęściej stosowaną ochroną przeciwsłoneczna są kosmetyki z wysokim filtrem – kremy, balsamy, olejki. Niestety, mają one tę wadę, że dosyć szybko się zmywają z potem lub z wodą w jeziorze czy w morzu. Co więcej, bywają też niewygodne, kleiste i trudne do stosowania na co dzień. Dlatego też wiele osób woli w ogóle zrezygnować ze stosowania przeciwsłonecznych kosmetyków, zamiast co jakiś czas smarować się tymi preparatami. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż w ten sposób skora pozostaje całkowicie bez ochrony. Lepiej jest szukać dobrych zamienników i ciekawych alternatyw dla olejków czy balsamów. Jednym z nich są ubrania UV, które z roku na rok zyskują na popularności i są coraz chętniej kupowane jako ochrona przeciwsłoneczna.

Ubrania UV – dlaczego warto je nosić?

Ubrania UV można kupić w dobrych sklepach z odzieżą sportową, działających zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Są one nieco inaczej uszyte niż standardowe ubrania. Przede wszystkim, tkanina, która je tworzy, ma dużo gęstszy splot. A po drugie – pomiędzy włókna wpleciony jest dwutlenek tytanu, czyli substancja, która ma właściwości przeciwsłoneczne. Odbija ponad 90 procent promieniowania, a w niektórych przypadkach blisko sto procent. Nosząc ubrania UV można więc mieć pewność, że jesteśmy pod dobrą ochroną. Do wnętrza naszego organizmu nie dociera promieniowanie słoneczne, które może spowodować poważne szkody.

Zalety ubrań UV

Ubrania UV zapewniają nie tylko ochronę przeciwsłoneczną, ale również są świetnie uszyte, wygodne i modne. Wykonane są z materiałów, które są lekkie i przewiewne, dzięki czemu pozwalają skórze oddychać. Szybko też schną na powietrzu, dlatego też bardzo często z materiałów UV wykonane są stroje kąpielowe, kąpielówki czy inna odzież przeznaczona do pływania. Ubrania UV są bardzo dobrze uszyte, nie tracą kolorów ani fasonu nawet po wielokrotnym praniu. Jeśli zainwestujemy w koszulki uv, bluzki czy spodenki UV, możemy mieć pewność, że jest to inwestycja na dużo dłużej niż jeden sezon. Ubrania UV są świetną propozycją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dobrzy producenci tego rodzaju ubrań wypuszczają bowiem kolekcje przeznaczone także dla najmłodszych, w których znajdzie się wszystko, w co maluchy potrzebują ubrać się na plażę, do piaskownicy czy na spacer na plac zabaw. Ubrania UV są nieco droższe od standardowej odzieży sportowej, jednak ich duże zalety i wysoka ochrona przeciwsłoneczna sprawiają, że jest to inwestycja, którą zdecydowanie warto ponieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *