FotoDi

Z zewnętrznych nośników pamięci korzystamy dosyć często, jednak nie zawsze dbamy o to, aby były one właściwie zabezpieczone. Pendrive może zostać dosyć łatwo uszkodzony, a dane z niego usunięte. Zdarza się, że w ten sposób tracimy dorobek wielu tygodni czy miesięcy ciężkiej pracy  Wtedy konieczne jest zadbanie o to, aby odzyskaniem danych zajął się profesjonalista. Odzyskiwanie danych z pendrive wymaga wiedzy, doświadczenia, umiejętności, a także korzystania z zaawansowanego technologicznie oprogramowania.

Utrata danych z pendrive,a może zdarzyć się na wiele sposobów. Przede wszystkim, problemem jest nasza nieuwaga. Dane na pendrive zapisujemy często w wielkim pośpiechu, a co za tym idzie – również szybko usuwamy niepotrzebne pliki. Często jednak okazuje się już po fakcie, że usunęliśmy jednak coś ważnego, a żadnej kopii tego dokumentu nie posiadamy nigdzie indzie. Na pendrive,a mogą się również dostać różne wirusy z internetu, które powodują spustoszenie w działalności urządzenia. Problemem może być również niewłaściwe użytkowanie czy noszenie bez zamknięcia i luzem w torbie czy plecaku. Jeśli pendrive jest uszkodzony lub ma utracone dane, zwykle wymieniamy go na nowy. Koszty dobrych pendrive’ów nie są wysokie i można bez problemu kupić nowe, wydajne i pojemne urządzenie. Problem pojawia się wtedy, jeśli bardzo zależy nam na odzyskaniu danych z nośnika pamięci. Jest to możliwe, choć wymaga czasu i zlecenia takiej pracy specjalistom.

Nie odzyskuj na własną rękę

Niektóre osoby, którym przydarzyła się utrata danych, próbują odzyskiwać je samodzielnie przy użyciu ogólnodostępnych środków, które można znaleźć w wirtualnej przestrzeni. W dzisiejszych czasach w internecie możemy znaleźć niemal wszystko. Nic więc dziwnego, że w wirtualnej przestrzeni na różnych stronach krążą również darmowe programy do odzyskiwania danych z nośników pamięci oraz innych urządzeń. Takie programy bywają kuszące, warto jednak zachować ostrożność. Przede wszystkim, ich instalacja na komputerze może nam wprowadzić wirusa do urządzenia. Wtedy nie tylko nie odzyskamy danych z pendrive’a, ale również w najbliższej przyszłości możemy mieć podobne problemy z komputerem. Na własne życzenie możemy sprowadzić więc na siebie kolejne kłopoty i dodatkowe koszty.

Po drugie, nawet jeśli program jest sprawny i działa, nie oznacza to, że uda nam się odzyskać dane. Wiele zależy od stopnia i rodzaju uszkodzenia. Jeśli na poważnie uszkodzonym pendrivie zaczynamy wykonywać jakieś działania, otwieranie i zamykanie, skanowanie oraz inne czynności, może się okazać, że uszkodzenie pogłębi się i będzie niemożliwe do naprawienia. Jeśli więc interesuje nas sprawne odzyskiwanie danych z pendrive, lepiej jest skorzystać z usługi doświadczonej firmy, której fachowcy posiadają odpowiednie doświadczenie oraz profesjonalne oprogramowanie.

Sprawne odzyskiwanie nie jest tanie

Odzyskiwanie danych z pendrive oraz innych urządzeń nie należy do tanich. Jeśli uszkodzenia są poważne, najczęściej poważna będzie kwota do zapłaty. Wile osób, gdy w specjalistycznych firmach słyszą widełki cenowe, decyduje się na szukanie tańszych rozwiązań. Nie jest to jednak dobry pomysł. Owszem, są serwisy, które wykonują wszelkie prace związane z komputerami i innym sprzętem. Z pewnością są też tańsze, jednak w ich przypadku nigdy nie ma gwarancji, że uda się dane odzyskać. A jest ryzyko, że całkowicie je utracimy. Zanim zdecydujemy się na poszukiwanie jak najtańszej firmy odzyskującej dane musimy zadać sobie pytanie, jak cenne jest to, co chcemy odzyskać. Jeśli jest to praca magisterska, projekt firmowy, który realizowaliśmy przez wiele tygodni lub inna ciężka praca, na której utratę nie możemy sobie pozwolić, zdecydowanie warto korzystać z usług najlepszych na rynku specjalistów. Nie ma bowiem takiej ceny, jakiej nie jesteśmy w stanie zapłacić za wiele tygodni czy miesięcy ciężkiej pracy zapisanej n a utraconym pliku.

Jak znaleźć sprawdzoną firmę?

Jeśli zależy nam na sprawnym i szybkim odzyskaniu danych, warto szukać firm, które specjalizują się wyłącznie w tego rodzaju pracach. Takie laboratoria komputerowe najczęściej mają doskonałą renomę i cieszą się dużą popularnością wśród dotychczasowych klientów. Zdecydowanie nie należy powierzać naszych urządzeń firmom, które nie są znane, nie mają żadnych opinii ani doświadczenia. Warto uważać także ze specjalistami-freelancerami. Mogą się wśród nich trafić naprawdę doświadczeni fachowcy, ale również osoby, które nie do końca radzą sobie z tym, co oferują. Najważniejszą kwestią jest, by urządzenie, na którym nasze dane zniknęły, jak najszybciej trafiło w ręce specjalistów. Nie zwlekajmy z szukaniem fachowca, gdyż odzyskiwanie danych wymaga szybkiego działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *